espa1420 logo

Τίτλος Πράξης: "Αναβάθμιση περιεχομένου σπουδών στη Δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαίδευση και στο Μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας"

(MIS) 5027220

Ημερομηνία έναρξης: 01/11/2018

Ημερομηνία λήξης: 31/06/2022

Αντικείμενο της Πράξης αποτελεί η αναβάθμιση του περιεχομένου σπουδών στη Δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαίδευση και στο Μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας του Ν. 4386/2016, όπως ισχύει. Ειδικότερα, η δράση προβλέπει τη ριζική επανεξέταση, αναβάθμιση και επικαιροποίηση των Προγραμμάτων Σπουδών για όλα τα διδακτικά αντικείμενα που συγκροτούν το περιεχόμενο τόσο της Γενικής Παιδείας όσο και κάθε μίας από τις ειδικότητες της Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και των αντίστοιχων ειδικεύσεων στο Μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και τις ισχύουσες εξελίξεις σε κάθε επαγγελματικό και επιστημονικό πεδίο αλλά και στο ευρύτερο παιδαγωγικό πλαίσιο που διέπει την επαγγελματική εκπαίδευση.

Σκοπός/Στόχοι της Πράξης, η οποία αναπτύσσεται με 9 Υποέργα, είναι η:

• εκπόνηση σύγχρονων Προγραμμάτων Σπουδών και εκπαιδευτικού υλικού για όλα τα διδακτικά αντικείμενα που διδάσκονται στα Επαγγελματικά Λύκεια,
  • εκπόνηση σύγχρονων Προγραμμάτων Σπουδών και εκπαιδευτικού υλικού για όλες τις ειδικότητες του Μεταλυκειακού έτους-τάξης μαθητείας,
  • διαμόρφωση του αντίστοιχου επιμορφωτικού υλικού για τους εκπαιδευτικούς της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης,
  • αξιολόγηση και δημοσιότητα των δράσεων και των παραδοτέων της Πράξης.

Δελτίο Τύπου: Ένταξη σε μητρώο Συντονιστών - Εμπειρογνωμόνων - Εκπονητών

Πρόσκληση κατάθεσης τεκμηριωμένων προτάσεων από θεσμικούς φορείς της επαγγελματικής και επιστημονικής κοινότητας σχετικά με τις κατευθύνσεις αναβάθμισης της επαγγελματικής εκπαίδευσης, ως βασικού πυλώνα της αναπτυξιακής πολιτικής της χώρας

Υλικό δημοσιότητας της πράξης

1. Πράξη

2. Ομάδα Έργου

3. Πρόσκληση Μητρώο

4. Συμβασιούχοι

Η Πράξη συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο - ΕΚΤ) στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020».

28 Μαΐου 2021

Για την ενεργοποίηση Πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την υποβολή αιτήσεων/επικαιροποιήση στοιχείων για ένταξη στο ανοικτό μητρώο Συντονιστών/στριών, Εμπειρογνωμόνων και Εκπονητών/τριών Π.Σ. δείτε το σχετικό αρχείο

Σχετικό αρχείο

10 Μαΐου 2021

Παράταση του χρονικού διαστήματος υποβολής αιτήσεων στην Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για υποβολή αιτήματος ένταξης στο μητρώο Συντονιστών, Εμπειρογνωμόνων και Εκπονητών Προγραμμάτων Σπουδών της Πράξης Αναβάθμιση περιεχομένου σπουδών στη Δευτεροβάθμια Επαγγελματική εκπαίδευση και στο Μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας» με MIS 5027220 για το διάστημα από 12-05-2021 έως και 28-05-2021 και ώρα 14:00.

Σημείωση: για τους ήδη ενταχθέντες στο Μητρώο θα υπάρξει ανακοίνωση

14 Απριλίου 2021

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ένταξη στο ανοιχτό μητρώο Συντονιστών, Εμπειρογνωμόνων και Εκπονητών Προγραμμάτων Σπουδών, στο πλαίσιο της Πράξης "Αναβάθμιση περιεχομένου σπουδών στη Δευτεροβάθμια Επαγγελματική εκπαίδευση και στο Μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας» με κωδικό ΟΠΣ 5027220

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση στη δικτυακή πύλη e-IEP: https://www.iep.edu.gr/services/mitroo έως και την Τετάρτη 12/05/2021 και ώρα 14:00.

7 Οκτωβρίου 2019

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ, ΕΜΠΕΙΡΟΓΝΩΜΟΝΩΝ ΚΑΙ  ΕΚΠΟΝΗΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ «Αναβάθμιση περιεχομένου σπουδών στη Δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαίδευση και στο Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας» με MIS: 5027220.

25 Νοεμβρίου 2019

Παράταση της Πρόσκλησης Συντονιστών, Εμπειρογνωμόνων και Εκπονητών της Πράξης 5027220

Η διάρκεια της Πρόσκλησης για ένταξη στο Μητρώο Συντονιστών, Εμπειρογνωμόνων και Εκπονητών της Πράξης με ΟΠΣ 5027220 παρατείνεται έως την 20/12/2019 για τη διευκόλυνση των αιτούντων.