Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Road Safety and Traffic Education

Θεματικός Άξονας : Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια

Θεματική Ενότητα : Διαμόρφωση κυκλοφοριακής συνείδησης

«Διαμόρφωση κυκλοφοριακής συνείδησης (μαθητές και μαθήτριες ως οδηγοί και επιβάτες)»

Το εκπαιδευτικό υλικό έχει υποβληθεί από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοαρκαρνανίας και είναι σχεδιασμένο από τον Υπεύθυνο Σχολικό Δραστηριοτήτων της ΔΙΔΕ Αιτωλοακαρνανίας κ. Ρένο Χριστοδουλίδη σε συνεργασία με την πρώην Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας κ. Ισμήνη Καβαλλάρη.

Απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τον εκπαιδευτικό, υπό τύπον εργαστηρίου, με τη συμμετοχή 25 μαθητών και μαθητριών κατ’ ανώτατο όριο (ομάδα τάξης).

Το ευέλικτα οργανωμένο υποβληθέν εκπαιδευτικό υλικό αναδεικνύει ζητήματα εξοικείωσης των μαθητών και των μαθητριών με τα σήματα οδικής κυκλοφορίας, γνωριμίας με τους κινδύνους που διατρέχουν οι πεζοί από την κίνηση των ΜΜΜ, πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων και άλλα συναφή θέματα αποσκοπώντας στην κατανόηση από τους μαθητές και τις μαθήτριες των εννοιών και της σημασίας της κυκλοφοριακής αγωγής και της οδικής ασφάλειας, καθώς και της στενής σύνδεσής τους με την ενεργό πολιτειότητα, προκειμένου να αναλάβουν συνειδητή και υπεύθυνη δράση εις όφελος του εαυτού τους και του κοινωνικού συνόλου.

Τέλος, σε αυτό το προτεινόμενο δια του εκπαιδευτικού υλικού “εργαστήριο κυκλοφοριακής αγωγής” αξιοποιούνται καινοτόμα μέσα και τεχνικές ενεργητικής μάθησης: φύλλα εργασίας, βίντεο, ηλεκτρονική παρουσίαση με συνοδευτικό υλικό ως βάση διαλογικής διερεύνησης.

Το υλικό μπορεί να αξιοποιηθεί στις, ομότιτλες με το εκπαιδευτικό υλικό, θεματικές ενότητες:

1. Διαμόρφωση κυκλοφοριακής συνείδησης (μαθητές και μαθήτριες ως οδηγοί και επιβάτες)
  2. Οδική συμπεριφορά Πεζών & Οδηγών-Βιώσιμη Κινητικότητα-Εμποδιζόμενα άτομα

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ