Ερώτηση: Θα γίνουν μαθήματα κατά τη διάρκεια της Θεματικής Εβδομάδας;

Απάντηση: Εξαρτάται από τον σχεδιασμό της κάθε σχολικής μονάδας. Ο Σύλλογος Διδασκόντων και Διδασκουσών έχει τις εξής εναλλακτικές:

1. Μπορεί να ανατρέψει συνολικά το εβδομαδιαίο πρόγραμμα, καλώντας εγκεκριμένους φορείς να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτικά προγράμματα, οργανώνοντας επισκέψεις, σύντομες έρευνες εντός ή εκτός σχολείου και άλλες δραστηριότητες.
  2. Μπορεί να αφήσει το εβδομαδιαίο πρόγραμμα ως έχει και να εντάξει δράσεις και δραστηριότητες των Θεματικών.
  3. Τέλος, μπορεί ο Σύλλογος Διδασκόντων και Διδασκουσών να αποφασίσει έναν συνδυασμό των παραπάνω εκδοχών, δηλαδή κάποιες ώρες του εβδομαδιαίου προγράμματος να αφιερωθούν σε εκπαιδευτικά προγράμματα οργανωμένα από φορείς ή σε εκπαιδευτικές επισκέψεις, και στις υπόλοιπες ώρες οι εκπαιδευτικοί να εντάξουν σχετικές δραστηριότητες στο μάθημά τους.