Ερώτηση: Αν ένα σχολείο αναζητήσει ειδικούς για να μιλήσουν στους μαθητές, πόσο εύκολο θα είναι να βρει; Το εγχείρημα θα γίνει ακόμα πιο δύσκολο, αφού την ίδια αναζήτηση θα κάνουν όλα τα Γυμνάσια της χώρας.

Απάντηση: Πρώτον, η δράση εκτείνεται σε όλο το τετράμηνο, οπότε δεν είναι πιθανό να συμπέσουν τόσο πολλά σχολεία της ίδιας περιοχής. Δεύτερον, στην ιστοσελίδα του ΙΕΠ υπάρχουν λίστες με εγκεκριμένους φορείς για κάθε περιφέρεια. Για αυτούς μάλιστα, με εγκύκλιο που θα σταλεί άμεσα, δε θα χρειάζεται να ακολουθηθεί η γνωστή διαδικασία έγκρισης εισόδου, απλώς συνεννόηση μεταξύ σχολικής μονάδας και φορέα.

Επίσης, εκτός από γνωστές δομές (π.χ. ΚΕΘΕΑ ή ΟΚΑΝΑ), ειδικοί μπορούν να αναζητηθούν σε κοντινά ΑΕΙ ή ΤΕΙ ή μπορεί ένα σχολείο να αποταθεί στο ΚΕΣΥ, στους/στις Υπεύθυνους/Υπεύθυνες Σχολικών Δραστηριοτήτων ή ακόμη σε κάποιο κοντινό ΕΠΑΛ που διαθέτει τομέα υγείας. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι η πρόσκληση ειδικών είναι ένας από τους πολλούς τρόπους ευαισθητοποίησης και όχι ο μοναδικός.