ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Ενημερωτική Ημερίδα στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Augmented Assessment πραγματοποιήθηκε από το ΙΕΠ στις 14-12-2023

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

«Αξιολόγηση γνώσεων στις Φυσικές Επιστήμες και τα Μαθηματικά των νεοαφιχθέντων προσφύγων μαθητών και νεοαφιχθεισών μαθητριών με τη χρήση επαυξημένης πραγματικότητας»

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 14-12-2023 ενημερωτική Ημερίδα από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και το Athens Lifelong Learning Institute στην αίθουσα εκδηλώσεων του Ι.Ε.Π. (Αν. Τσόχα 36, Αμπελόκηποι, 4ος όροφος).

Η ενημερωτική αυτή δράση εντάσσεται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Assessing Newly Arrived Migrants’ Knowledge in Science and Math using Augmented Teaching Material - Augmented Assessment» το οποίο υλοποιεί το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής με Συντονιστή εταίρο το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Σκοπός του είναι η αντιμετώπιση του κενού που υπάρχει στην αξιολόγηση των προηγούμενων γνώσεων των νεοαφιχθέντων/νεοαφιχθεισών μεταναστών/μεταναστριών και προσφύγων μαθητών/μαθητριών στους τομείς των Φυσικών Επιστημών και των Μαθηματικών, χρησιμοποιώντας την επαυξημένη πραγματικότητα.
Στην Ημερίδα, την οποία χαιρέτισε ο Πρόεδρος του Ι.Ε.Π. κ. Σπυρίδων Δουκάκης, έλαβαν μέρος στελέχη εκπαίδευσης και εκπαιδευτικοί γενικών και ειδικών σχολείων της Αττικής. Παρουσιάστηκε το κοινό πλαίσιο των βασικών γνώσεων στα Μαθηματικά και τις Φυσικές Επιστήμες για τις τάξεις από τη Δ΄ Δημοτικού ως τη Γ΄ Γυμνασίου όπως ορίζονται στα εκπαιδευτικά συστήματα της Ελλάδας, Κύπρου, Φιλανδίας, Ισπανίας και Πορτογαλίας, καθώς και εργαλειοθήκη επαυξημένης πραγματικότητας με τη μορφή διαδικτυακής βιβλιοθήκης, η οποία είναι προσβάσιμη για όλους/ες τους/τις ενδιαφερόμενους/ες.

Η Υπεύθυνη του Έργου κ. Α. Αφεντουλίδου παρουσίασε τις πρωτοβουλίες τις οποίες έχει αναπτύξει το Ι.Ε.Π. στον χώρο της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, η κ. Θ. Αστέρη, Σύμβουλος Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης αναφέρθηκε στους τρόπους ενδυνάμωσης των εκπαιδευτικών, ώστε να γίνονται δημιουργοί ευκαιριών ποιοτικής συμπερίληψης, η κ. Μ. Δεφίγγου χαιρέτισε εκ μέρους του A.L.L.I. και ο κ. Π. Γιαννακουδάκης, εκ μέρους του Α.Π.Θ., παρουσίασε τη βιβλιοθήκη των εργαλείων επαυξημένης πραγματικότητας, η οποία αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του έργου. Ακολούθησε γόνιμη ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών.

Περισσότερες πληροφορίες για το Έργο: https://ildeplus.upf.edu/augmented_assessment/pg/lds/home/en

Δείτε το Δελτίο Τύπου σε pdf

augmented_assessment1