Δημιουργικότητα, Ήχος, Μουσική μέσα στη Σχολική Τάξη

Ένα εργαστήριο για τη σχέση τέχνης και δημιουργικότητας, με έμφαση στον ήχο.
Τετάρτη 5 έως Παρασκευή 7 Απριλίου 2017, 17:00 – 21:00

Στο εργαστήριο αυτό μελετάμε τη σχέση τεχνών και δημιουργικότητας, δίνοντας έμφαση στον ήχο και τη μουσική, πέρα και έξω από κυρίαρχες εκπαιδευτικές λογικές. Μέσα από ασκήσεις μουσικού αυτοσχεδιασμού και ομαδικής σύνθεσης, που μπορούν να εφαρμοστούν τόσο στην τάξη όσο και στη διδασκαλία μουσικών οργάνων, θα  αναρωτηθούμε: Τι θεωρούμε τέχνη και γιατί; Πώς συνδιαλεγόμαστε με τις δημιουργικές πράξεις των μαθητών μας; Πώς ακούμε, πώς περιγράφουμε, πώς κρίνουμε και αξιολογούμε; Θα εξερευνήσουμε πρακτικές και αναζητήσεις που μπορεί να θέσει σε λειτουργία η αισθητική εκπαίδευση, όταν ξεφεύγει από τη μετάδοση  προκαθορισμένων γνώσεων και κριτηρίων.

Συντελεστές:
Παναγιώτης Α. Κανελλόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Δανάη Στεφάνου, Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Απευθύνεται σε: Νηπιαγωγούς, Δασκάλους Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Δασκάλους των Tεχνών,

Κρατήσεις - Πληροφορίες
213 017 8002 & Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
2131335566 ΙΕΠ

[Το Δελτίο Τύπου σε pdf]