1,15 Νοεμβρίου & 6 Δεκεμβρίου

ΑΣΚΤ

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής σε συνεργασία με την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών διοργανώνουν αυτοτελή εργαστήρια με τίτλο «Τέχνη και Μαθηματικά». Τα εργαστήρια απευθύνονται στους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και έχουν ως στόχο την παρουσίαση διδακτικών μεθόδων με βασικό όχημα τις Τέχνες και την εφαρμογή τους στο γνωστικό πεδίο των Μαθηματικών.

Συγκεκριμένα, τα εργαστήρια φιλοδοξούν να παρουσιάσουν μια διδακτική μεθοδολογία εφαρμόσιμη από όλους τους εκπαιδευτικούς στην τάξη, η οποία προσεγγίζει και αναλύει θεμελιώδεις μαθηματικές έννοιες μέσω της Εικαστικής Τέχνης, καθιστώντας το μάθημα περισσότερο ευχάριστο και δημιουργικό.

Την επιστημονική ευθύνη των εργαστηρίων την έχουν οι μαθηματικοί κ. Άρης Μαυρομάτης και κ. Αποστόλης Παπανικολάου.

Τα αυτοτελή εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν στις 1, 15 Νοεμβρίου και 6 Δεκεμβρίου στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Πειραιώς 256.

Ώρα διάρκειας 5.30-7.30μ.μ..

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν αίτηση συμμετοχής στην ιστοσελίδα του ΙΕΠ. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν. Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

[Κατεβάστε το pdf εδώ]