Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Road Safety and Traffic Education

Θεματικός Άξονας : Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια

Θεματική Ενότητα : Κυκλοφοριακή συμπεριφορά - οικονομία και περιβάλλον

«Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες για όλες τις Θεματικές Ενότητες»

Η πρόταση αφορά σε ένα σύνολο δραστηριοτήτων Κυκλοφοριακής Αγωγής και Οδικής Ασφάλειας και έχει υποβληθεί από το Ελληνικό Ινστιτούτο Έρευνας και Εκπαίδευσης για την Οδική Ασφάλεια «Πάνος Μυλωνάς», ΝΠΙΔ Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα.

Απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς.

Η διάρκεια κάθε δραστηριότητας είναι μία (1) διδακτική ώρα.

Η δράση επιδιώκει την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών πάνω σε θέματα οδικής ασφάλειας και την εμπέδωση των αιτιών και των συνεπειών των τροχαίων συμβάντων. Περιλαμβάνει δεκαεννιά (19) φύλλα εργασίας, για δεκαεννιά διαφορετικές δραστηριότητες. Στον εισαγωγικό πίνακα κάθε φύλλου αναφέρεται ενδεικτικά σε ποιο μάθημα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το καθένα.

Επίσης αναφέρεται σε ποια ή ποιες θεματικές ενότητες του άξονα αναφέρεται.
Το εν λόγω υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο πλαίσιο όλων των θεματικών ενοτήτων του Άξονα Κυκλοφοριακής Αγωγής και Οδικής Ασφάλειας.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ελληνικό Ινστιτούτο Έρευνας και Εκπαίδευσης για την Οδική Ασφάλεια και την Πρόληψη και Μείωση των Τροχαίων Ατυχημάτων «Πάνος Μυλωνάς»

ΝΠΙΔ Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Βαγγέλης Μακρής, Κοινωνιολόγος MSc Υπεύθυνος Σχολικών Προγραμμάτων

Διεύθυνση: Νεμέσεως 2, Αθήνα, 11253

τηλ.: 210 8620150

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Φύλλο Δραστηριότητας  1 Φύλλο Δραστηριότητας  2 Φύλλο Δραστηριότητας  3 Φύλλο Δραστηριότητας  4
Φύλλο Δραστηριότητας  5 Φύλλο Δραστηριότητας  6 Φύλλο Δραστηριότητας  7 Φύλλο Δραστηριότητας  8
Φύλλο Δραστηριότητας  9 Φύλλο Δραστηριότητας 10 Φύλλο Δραστηριότητας 11 Φύλλο Δραστηριότητας 12