Υποβολή Αιτήσεων για το Δημόσιο Ψηφιακό Φροντιστήριο

Δημόσιο Ψηφιακό Φροντιστήριο

Αγαπητοί/ές εκπαιδευτικοί,

Σας προσκαλούμε να υποβάλετε αίτηση απόσπασης (ενός έτους με δυνατότητα επέκτασης) στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (δείτε συνημμένη πρόσκληση).

Η απόσπαση δεν αφορά διοικητικά καθήκοντα, αλλά σύγχρονη και ασύγχρονη διδασκαλία στο δημόσιο Ψηφιακό Φροντιστήριο για μαθητές/τριες της Γ΄ Λυκείου, για όλα τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Ενημερωθείτε για μια μοναδική ευκαιρία στην επαγγελματική σας εξέλιξη και υποβάλλετε αίτηση https://secondment.eservices.iep.edu.gr/home

Ποιες είναι οι βασικές σας υποχρεώσεις;

1. έως εννέα (9) διδακτικές ώρες (45΄η διδακτική ώρα) / εβδομάδα: σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία μέσω ψηφιακής πλατφόρμας (τύπου webex) των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων, το απόγευμα, από κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους,
  2. Το υπόλοιπο διδακτικό ωράριο αφορά ασύγχρονη διδασκαλία μέσω ψηφιακής πλατφόρμας (τύπου moodle) για:
    • προγραμματισμό, οργάνωση της ύλης και ανάπτυξη μαθησιακών ενοτήτων,
    • ομαδοποιημένες απαντήσεις σε γραπτές απορίες των μαθητών,
    • τεστ επανάληψης και εμπέδωσης.

Ποια μοριοδότηση προβλέπεται;

• Χρόνος Απόσπασης: Μετράει ως πραγματική διδακτική υπηρεσία.
  • Μονάδες Μετάθεσης: Υπολογίζονται οι μονάδες της πλησιέστερης σχολικής μονάδας, συν έξι (6) επιπλέον μονάδες ανά έτος.
  • Επιπλέον Μονάδες: Κάθε έτος διδακτικής υπηρεσίας δίνει δύο (2) επιπλέον μονάδες για τη διαδικασία επιλογής και τοποθέτησης σε θέσεις στελεχών εκπαίδευσης.

Αξιοποιήστε τη δυνατότητα να συμβάλετε αποτελεσματικά, με την εμπειρία και τη δημιουργικότητά σας, στη βελτίωση των επιδόσεων των μαθητών/τριών.

Αδράξτε την ευκαιρία να κάνετε τη διαφορά στην εκπαίδευση, ενισχύοντας το βιογραφικό σας και συμβάλλοντας στην αντιμετώπιση κοινωνικών και περιφερειακών ανισοτήτων.

Υποβάλετε την αίτησή σας έως τις 14/8/2024 και ώρα 15:00

Περισσότερες πληροφορίες στην ίδια την πρόσκληση: