Δελτίο Τύπου - Ανασυγκρότηση Επιστημονικής Ομάδας Έργου

Αθήνα, 24/09/2024

Το έργο του μετασχηματισμού των συμβατικών προγραμμάτων σπουδών και του εκπαιδευτικού περιεχομένου σε υλικό ανοιχτού κώδικα, διαδραστικά ψηφιακά περιβάλλοντα, προσπελάσιμα από όλους με ενσωματωμένη τεχνητή νοημοσύνη, πρόβλεψη για δυναμική αναβάθμιση και δυνατότητες για ανάπτυξη συνεργειών με κοινότητες εκπαιδευτικών βρίσκεται σε εξέλιξη!

Αποτελεί ένα από τα εμβληματικά έργα του Ταμείου Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας που έχει αναλάβει το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και περιλαμβάνει την ανάπτυξη 15.000 ανοικτών μαθησιακών αντικειμένων/ανοικτών εκπαιδευτικών πόρων, 4.000 Εκπαιδευτικών Σεναρίων και 4.000 Ψηφιακών Μαθημάτων.

Ανάδοχος το έργου είναι η COSMOTE / ΟΤΕ.

Περισσότερα στο: https://www.iep.edu.gr/el/tameio-anakampsis-erga/digital-development

Στο πλαίσιο της ένταξης νέων μελών και της ανάθεσης συγκεκριμένων αρμοδιοτήτων, ανασυγκροτήθηκε η Επιστημονική Ομάδα Έργου (ΕΟΕ).

Υπεύθυνη του Έργου ανέλαβε η Δρ Μαρία Ευσταθίου, Σύμβουλος Α΄ ΙΕΠ.

Στην ΕΟΕ συμμετέχουν οι κ.κ.

• Βασιλική Βαρτζιώτη, Σύμβουλος Β΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση των υποπεδίων «Γλώσσα, Λογοτεχνία, (Υποχρεωτική Εκπαίδευση)», «Γλώσσα, Λογοτεχνία (Λύκειο)» και «Αρχαία Ελληνικά, Λατινικά, Φιλοσοφία» του γνωστικού πεδίου «Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Πρώτη Σχολική Ηλικία»
  • Κωνσταντίνος Κουσουλός, αποσπασμένος Εκπαιδευτικός στο ΙΕΠ για την παρακολούθηση του υποπεδίου «Πληροφορική, Τεχνολογία» του γνωστικού πεδίου «Φυσικές Επιστήμες, Τεχνολογία, Μαθηματικά»
  • Ευάγγελος Μαυρικάκης, Σύμβουλος Α΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση του υποπεδίου «Τομέας Διοίκησης & Οικονομίας» του γνωστικού πεδίου «Επαγγελματική Εκπαίδευση»
  • Μιχαήλ Μπατάς, Σύμβουλος Β΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση του υποπεδίου «Θρησκευτικά, Ιστορία» του γνωστικού πεδίου «Κοινωνικές Επιστήμες»
  • Ηλίας Μπουλτζής, Σύμβουλος Β΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση των υποπεδίων «ΚΠΑ, Οικονομία» και «Φυσική Αγωγή» του γνωστικού πεδίου «Κοινωνικές Επιστήμες»
  • Σταμάτιος Ούτσιος, Σύμβουλος Β΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση των υποπεδίων «Τομέας Γεωπονίας και Τομέας Υγείας», «Τομέας Πληροφορικής & Ηλεκτρολογίας», «Τομέας Δομικών Έργων & Τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών», και «Τομέας Μηχανολογίας & Τομέας Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων» του γνωστικού πεδίου «Επαγγελματική Εκπαίδευση»
  • Σοφία Παπαγεωργίου, Σύμβουλος Β΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση του υποπεδίου «Πρώτη Σχολική Ηλικία» του γνωστικού πεδίου «Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Πρώτη Σχολική Ηλικία»
  • Παναγιώτης Πήλιουρας, Σύμβουλος Α΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση των υποπεδίων «Μαθηματικά» και «Γεωγραφία, Γεωλογία, Περιβάλλον, Αειφορία» του γνωστικού πεδίου «Φυσικές Επιστήμες, Τεχνολογία, Μαθηματικά»
  • Γεωργία Τραμπίδου, Σύμβουλος Α΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση των υποπεδίων «Χημεία, Βιολογία» και «Φυσική» του γνωστικού πεδίου «Φυσικές Επιστήμες, Τεχνολογία, Μαθηματικά»
  • Ειρήνη Τριανταφυλλίδη, αποσπασμένη Εκπαιδευτικός στο ΙΕΠ, για την παρακολούθηση των υποπεδίων «Εικαστικά, Σχέδιο» και «Μουσική και Θεατρική Αγωγή» του γνωστικού πεδίου «Τέχνες και Πολιτισμός»
  • Ελένη Φράγκου, Σύμβουλος Β΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση του υποπεδίου «Ξένες Γλώσσες» του γνωστικού πεδίου «Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Πρώτη Σχολική Ηλικία»
  • Ευαγγελία Χρυσοβέργη, Σύμβουλος Β΄ ΙΕΠ, για την παρακολούθηση των υποπεδίων «Γεωγραφία, Γεωλογία, Περιβάλλον, Αειφορία» του γνωστικού πεδίου «Φυσικές Επιστήμες, Τεχνολογία, Μαθηματικά».

Δελτίο τύπου

imgNextGeneration