Απόσπαση στην Κεντρική Υπηρεσία του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. για τη στελέχωση του Ψηφιακού Φροντιστηρίου

Αγαπητοί/ές εκπαιδευτικοί,

Μέσω του συνδέσμου https://secondment.eservices.iep.edu.gr/home μπορείτε να καταθέσετε αίτηση απόσπασης (διάρκειας ενός έτους με δυνατότητα επέκτασης) στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για τη στελέχωση του Ψηφιακού Φροντιστηρίου.

Η απόσπαση δεν αφορά διοικητικά καθήκοντα, αλλά σύγχρονη και ασύγχρονη διδασκαλία για μαθητές/τριες της Γ΄ Λυκείου, για όλα τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Βασικές υποχρεώσεις

• έως εννέα (9) διδακτικές ώρες (45΄ η διδακτική ώρα) / εβδομάδα: σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία μέσω ψηφιακής πλατφόρμας των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων, το απόγευμα, από κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους,
  • το υπόλοιπο διδακτικό ωράριο αφορά ασύγχρονη διδασκαλία μέσω ψηφιακής πλατφόρμας για:
    • προγραμματισμό, οργάνωση της ύλης και ανάπτυξη μαθησιακών ενοτήτων,
    • ομαδοποιημένες απαντήσεις σε γραπτές απορίες των μαθητών,
    • τεστ επανάληψης και εμπέδωσης.

Μοριοδότηση

Χρόνος Απόσπασης: Μετράει ως πραγματική διδακτική υπηρεσία.

Μονάδες Μετάθεσης: Υπολογίζονται οι μονάδες της πλησιέστερης σχολικής μονάδας, συν έξι (6) επιπλέον μονάδες ανά έτος.

Επιπλέον Μονάδες: Κάθε έτος διδακτικής υπηρεσίας δίνει δύο (2) επιπλέον μονάδες για τη διαδικασία επιλογής και τοποθέτησης σε θέσεις στελεχών εκπαίδευσης.

Μπορείτε να υποβάλετε την αίτησή σας από την Τετάρτη 25/9/2024 και ώρα 12:00 έως την Κυριακή 29/9/2024 και ώρα 23:59.