Έγκριση Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Ερευνών

Διαδικασίες Έγκρισης Υλικού Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, Ερευνών και Μαθητικών Διαγωνισμών του άρ. 40, ν. 4692/2020

Ενημέρωση σχετικά με τη διαδικασία έγκρισης Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων (ΕΠ), Μαθητικών Διαγωνισμών (ΜΔ), Μαθητικών Φεστιβάλ (ΜΦ) και Προσομοιώσεων Συνεδρίων (ΠΣ)

Με το άρθρο 73, του νόμου 5128/30-07-2024, Α΄ 118, και με άμεση ισχύ, η διαδικασία έγκρισης των Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων (ΕΠ), Μαθητικών Διαγωνισμών (ΜΔ), Μαθητικών Φεστιβάλ (ΜΦ) και Προσομοιώσεων Συνεδρίων (ΠΣ) εξορθολογίζεται ως εξής:
«Η υλοποίηση των δράσεων και των προγραμμάτων, που πραγματοποιεί κάθε σχολική μονάδα, εγκρίνεται από τον Διευθυντή ή τον Προϊστάμενό της με κοινοποίηση στον Επόπτη Ποιότητας της Εκπαίδευσης της οικείας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης.».

Ενημέρωση σχετικά με τη διαδικασία έγκρισης Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (ΕΔ)

Εκπαιδευτικοί και Πολιτιστικοί Φορείς, Σύλλογοι και Επιστημονικές Ενώσεις, Πανεπιστημιακά ιδρύματα, Μουσεία, Οργανισμοί, Κοινωφελή Ιδρύματα, Υπουργεία και εποπτευόμενοι φορείς τους, Ινστιτούτα και Ερευνητικά κέντρα, Δημόσιες Υπηρεσίες, Αθλητικές ομοσπονδίες, Νοσοκομεία-Ερευνητικά Κέντρα Νοσοκομείων, Φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης, Φορείς που έχουν συνάψει μνημόνιο συνεργασίας με το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. ή/και το ΙΕΠ, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις (ΜΚΟ) /Διακυβερνητικές Οργανώσεις (ΔΚΟ), Ιδιωτικοί φορείς με επιστημονική, ερευνητική, εκπαιδευτική δραστηριότητα, δύνανται να υποβάλουν προς έγκριση στο ΙΕΠ εκπαιδευτικό υλικό που αξιοποιείται στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων.

Σύντομα θα δημοσιευτεί σχετική πρόσκληση.

Ενημέρωση σχετικά με τη διαδικασία έγκρισης Διεξαγωγής Ερευνών (ΔΕ)

Ερευνητές/τριες ή ερευνητικές ομάδες δύνανται να υποβάλουν αιτήματα που αφορούν στη διεξαγωγή εκπαιδευτικής έρευνας σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και σε δομές εκπαίδευσης που υπάγονται στην αρμοδιότητα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. (π.χ. Σχολική Μονάδα ή Σχολικά Τμήματα, ΔΥΕΠ, ΤΕ, ΤΥ, Σχολεία Καταστημάτων Κράτησης, Σχολεία Νοσοκομείων, ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., κ.ά.) και απευθύνονται σε μαθητές/τριες, σύμφωνα με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο.
Αιτήματα για την έγκριση ερευνών κατατίθενται καθ' όλη τη διάρκεια του έτους μέσω του συνδέσμου https://www.iep.edu.gr/services/eduprogrammes/