Συχνές Ερωτήσεις

Εδώ θα βρείτε απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις σχετικά με τα νέα διδακτικά βιβλία.

• Οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης στην Κατηγορία ΙΙ;
    Οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης είναι εν ενεργεία εκπαιδευτικοί και ως εκ τούτου είναι δικαιούχοι αιτήσεως στην κατηγορία ΙΙ.
  • Οι δόκιμοι εκπαιδευτικοί αποκλείονται από τη διαδικασία;
    Οι δόκιμοι εκπαιδευτικοί ως εν ενεργεία εκπαιδευτικοί δεν αποκλείονται από τη διαδικασία.
  • Είμαι αναπληρωτής και έχει λήξει η σύμβασή μου. Μπορώ να κάνω αίτηση;
    Οι αναπληρωτές/τριες που υπηρέτησαν σε σχολικές μονάδες της δημόσιας ή ιδιωτικής Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατά το σχολικό έτος 2023-2024 μπορούν να κάνουν αίτηση για την Κατηγορία ΙΙ.
  • Οι πανεπιστημιακοί σε Πανεπιστήμιο Εξωτερικού δεν μπορούν να στείλουν τη βεβαίωση προϋπηρεσίας όπως ζητείται. Τι εναλλακτικές υπάρχουν;
    Θα πρέπει να προσκομίσουν βεβαίωση από την οποία να προκύπτουν τα αιτούμενα στοιχεία και εν προκειμένω η προϋπηρεσία που μπορεί να βεβαιώσει το εν λόγω πανεπιστήμιο, καθώς και την επίσημη μετάφρασή της.
  • Ποιος είναι ο αριθμός της Πρόσκλησης που πρέπει να αναγράφεται στη βεβαίωση;
    Ο αριθμός πρωτοκόλλου της Πρόσκλησης είναι 5002/21-06-2024.
  • Έχω υποβάλει αίτηση παραίτησης και συνταξιοδότησης. Μέχρι 31.8.2024 είμαι εν ενεργεία εκπαιδευτικός. Σε ποια κατηγορία θα υποβάλω αίτηση για ένταξη στο Μητρώο Αξιολογητών, στην κατηγορία ΙΙ ή ΙΙΙ;
    Θα υποβάλετε σύμφωνα με την παρούσα υπηρεσιακή σας κατάσταση.
  • Πού θα βρω την Υπεύθυνη Δήλωση που αναφέρεται στο Παράρτημα ΙΙΙ;
    Η Υπεύθυνη Δήλωση που αναφέρεται στο Παράρτημα ΙΙΙ βρίσκεται προσυμπληρωμένη εντός του ηλεκτρονικού συστήματος υποβολής αιτήσεων.
  • Εάν κάποιος/α συμμετέχει στη συγγραφή ενός διδακτικού πακέτου μπορεί να υποβάλει αίτηση για την αξιολόγηση ενός άλλου διδακτικού πακέτου της ίδιας ή διαφορετικής βαθμίδας εκπαίδευσης;
    Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. πρωτ. 5002/21-06-2024 Πρόσκληση Εκδήλωσης ενδιαφέροντος «τα μέλη των επιστημονικών επιτροπών συμπεριλαμβανομένων των τεχνικών και επικουρικών εμπειρογνωμόνων πρέπει να μην σχετίζονται με τη συγγραφική διαδικασία των βιβλίων που είναι υποψήφια για ένταξη.» (σελ.6)

MIS 6010165
"Συγγραφή, Αξιολόγηση και Ένταξη διδακτικών βιβλίων στο Μητρώο Διδακτικών Βιβλίων και στην Ψηφιακή Βιβλιοθήκη Διδακτικών Βιβλίων"

espa selido